29 Eylül 2015 Salı

Evde Kaş/Kirpik Besleyici Makyaj Temizleyici Yapımı (Kendin Yap Projesi)
   Merhaba! Bir kendin yap projesi ile blogtayım! 

   Kaş/Kirpik besleyici serum tarifleri bloglarda, Youtube kanallarında çokça dolaşıyor. Ama umarım bu yapılmamıştır... Ki kesin yapılmamıştır, çünkü kendi tarifim!:)

   Sürekli yaptığımız makyaj, kat kat rimel kullanımız vb. nedenlerle kirpikleriniz dökülüyorsa, eminim bu tarifi seveceksiniz!(:

   Bakalım nasıl yapmışım, neler kullanmışım...

Öncelikle malzemeler ve faydaları;1)Gül Suyu: Antibakteriyel, yatıştırıcı, tedavi edici ve antiseptiktir. A, C, D, E ve B3 gibi flavonoid ve vitaminler açısından çok zengindir. O nedenle, tedavi edici çay şeklinde alındığında, vücudumuzu faydalı besleyici maddeler ve minerallerle zenginleştirip böbrek enfeksiyonu ve kalp hastalığı riskini azalttığı gibi sindirim sorunlarını ve sinir gerilimini giderir, paradontoz gibi hastalıkların neden olduğu diş ağrılarını ve göz tahrişini geçirir.
2)Hint Yağı: Anti bakteriyel ve anti fungal olması nedeni ile çeşitli cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Göz çevresindeki kırışıklıklar için son derece faydalıdır. Cildin esnek ve pürüzsüz olmasını sağlarken kolojen ve elastin üretimini destekler. Çok iyi bir yüz temizleyicisidir, cildinizdeki kiri ve tozu alarak derinlemesine temizler. Saç ve kirpik dökülmesini önler. Saç dökülmesini önleyici etkisi ile özellikle saçkırana da faydalıdır.
3) Tatlı Badem Yağı: Besleyici, çoğaltıcı, gürleştirici etkileriyle, özellikle saç, kaş ve kirpik bakımında en çok başvurulan yağların başında gelir. Saç kırıklarını, henüz oluşmadan engelleyen, ihtiyaç duyduğu E vitaminini tedarik eden besleyici ve yumuşaklık veren bir yağ olan badem yağı, azalan kaş ve kirpikleri gürleştirmek ve kıl köklerini beslemek için hemen hemen her uzmanın tavsiye ettiği bir yağ olma özelliğiyle de ilk sıralarda yer alır.
4) Aloe Vera (Sarı Sabır) Yağı: A, C, E ve B grubu vitaminleri ile Selenyum, Demir, Mangan, Magnezyum, Kalsiyum, Çinko, Bakır, Fosfor, Potasyum gibi mineraller içerir. Anajezik, Anti-bakteriyel, Anti-fungal, Anti-viral olarak etki eder. Yara iyileştirici ve iltihaplanmayı önleyicidir. 
5) E Vitamini: Ciltteki kırışıklıkları azaltmaya yardımcı olur. Cildi nemlendirir. Onarıcı özelliği vardır. Cildi canlandırır. Saç tellerini besler nemlendirip canlandırır. Saç kırılmalarını önler.

+ Bir boş şişe (Ben 150 ml. gül suyu şişesinin 4/1'ini boşaltarak kullandım.)
+ Ölçü kapları (Evdeki kaşıklar da yeterli olacaktır.)

   Yapımına gelecek olursak;
Yaklaşık 120 ml. gül suyuna bir yemek kaşığı (ya da 4 çay kaşığı) hint yağı, tatlı badem yağı, aloe vera yağını ve 2 e vitamini kapsülünü (Ben yumuşak kapsüllerden kullandım, cam kapsül kullanıyorsanız bir tane yeterli olacaktır. E vitaminini havayla temas eder etmez kullanmak gerektiğini unutmayın.) karıştırıyoruz. Yağlar gül suyundan hafif olduğu için yukarı çıkacaktır. Çift fazlı demem bu yüzden.:) Kullanmadan önce çalkalamayı unutmuyoruz. Eğer düzenli kullanırsanız 2 hafta içinde dökülen kirpiklerinizin geri geldiğini göreceksiniz.(:

Önemli not: Karışımı kullanmadan önce bileğinizde alerji testi yapmayı unutmayın! Ayrıca az miktarda kullanmaya dikkat ederek gözünüzün içi ile temasından kaçının!Hiç yorum yok:

Yorum Gönder